Projekt Maják v mori financií predstavuje na základe štatistických hodnôt výsledky Úžerometra. Tesne pred Vianocami hrozí spotrebiteľom stredné riziko v oblasti úverov. Každoročná nákupná sezóna totiž dvíha nielen maloobchodné tržby, ale aj záujem o úvery. Toto často využívajú úžerníci, ktorí cielia na ľudí odmietnutých serióznymi poskytovateľmi úverov. Aj keď nehrozí zásadné ohrozenie od úžerníkov, spotrebitelia by mali byť teraz oveľa obozretnejší než v predchádzajúcich mesiacoch.
Úžerometer je nový indikátor pre spotrebiteľov, ktorý im jednoducho a zrozumiteľne ukazuje, aké riziko hrozí v oblasti aktivity úžerníkov na trhu spotrebiteľských úverov. V súčasnosti ide o stredné riziko, čo znamená, že by nemala zásadne rásť aktivita poskytovateľov úverov na hrane zákona. Napriek tomu, spotrebitelia by mali byť veľmi opatrní v tom, od koho si aktuálne spotrebiteľský úver berú.
Pred Vianocami rastie záujem o úvery
Blížiace sa Vianoce znamenajú rastúce výdavky ľudí v obchodoch a tým aj väčší záujem o spotrebiteľské úvery. Zimné mesiace sa ale zvyčajne nesú tiež v znamení nezamestnanosti, a to znamená vyšší tlak na rozpočty niektorých rodín. Preto rastie aj počet žiadateľov o úver, ktorých odmietli seriózni poskytovatelia úverov. „Odmietnutie v banke alebo značkovej úverovej spoločnosti znamená, že rodinný rozpočet by nemusel uniesť ďalší úver, teda jeho mesačnú splátku. Preto je veľmi nebezpečný ísť v takejto situácii k poskytovateľovi, ktorý sa nič nepýta,“ hovorí Maroš Ovčarik z portálu Finančná Hitparáda, odborný garant projektu Maják v mori financií.
Práve odmietnutie serióznou spoločnosťou by mali spotrebitelia považovať za upozornenie, že ich finančná situácia nie je optimálna a nemali by si brať ďalší úver. Ideálne je sa uskromniť, ak to situácia dovoľuje. „Bohužiaľ, stále si to niektorí spotrebitelia neuvedomujú a obracajú sa na poskytovateľov, ktorí sa na príjmy ani výdavky domácnosti nepýtajú. Tieto úvery sú nevýhodné, často až nebezpečné,“ hodnotí situáciu Maroš Ovčarik.
Pritom však nejde iba o samotný rozpočet domácnosti. Títo poskytovatelia sú nebezpeční aj v tom, ako majú nastavené úverové zmluvy. Najväčší pozor by si ľudia mali dávať pred poskytovateľmi úverov takzvane na ulici. Ide o malé firmy alebo jednotlivcov, ktorí ponúkajú pôžičky komukoľvek, bez dokladovania príjmov, nezamestnaným alebo zadlženým ľuďom. Nejde už iba o ponuky v inzertných novinách iba s telefónnym číslom. Mnohí spotrebitelia dostávajú ponuky aj emailom, kde ich pisatelia sľubujú napríklad pôžičku pre kohokoľvek až do výšky 50 000 eur. Tieto ponuky by ale spotrebitelia rozhodne nemali brať v úvahu. Stále platí „zlaté pravidlo“, že pokiaľ spotrebiteľ nezíska úver v banke alebo značkovej úverovej spoločnosti, nemal by hľadať alternatívu medzi úžerníkmi.
Aj úžerník má nízky úrok
Mnohí spotrebitelia sa pritom nazdávajú, že rozoznať bežného poskytovateľa úverov od úžerníka je veľmi náročné. Podľa prieskumu, ktorý si nechal Maják v mori financií spracovať, presne štyria z desiatich opýtaných si myslia, že seriózneho poskytovateľa spoznajú podľa úrokovej sadzby. To ale nemusí platiť vždy. Tie najhoršie prípady môžu začať aj pri nižšej úrokovej sadzbe. Väčšie riziko potom číha v úverových zmluvách. Tie sú často krátke a veľmi všeobecné. Navyše obsahujú aj obrovské pokuty za porušenie zmluvných podmienok. Ide veľakrát o čiastky v stovkách eur za omeškanie sa napríklad o jeden deň so splátkou alebo meniaci sa variabilný symbol pre každú splátku.
Situácia slovenských domácností by sa ale do budúcna mala zlepšovať. Pozitívne správy prichádzajú z oblasti inflácie, ceny nerastú tak rýchlo, ako v predchádzajúcich mesiacoch. Kúpyschopnosť obyvateľov by tak mohla mierne rásť. Navyše, aj ekonomika rastie, a to by sa mohlo postupne pozitívne prejaviť na zamestnanosti. „Z toho vyplýva, že banky aj overené úverové spoločnosti by mali byť ochotné naďalej požičiavať prevereným klientom, a tí nebudú musieť hľadať neseriózne alternatívy,“ predpokladá vývoj na trhu Ovčarik.